понеділок, 30 березня 2020 р.


Дистанційне навчання. Завдання для гр.53-п на 31.03.2020
Тема 4. ОКСИГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
Тема уроку. Етиленгліколь, гліцерин. Одержання й використання спиртів
Цілі уроку: розширити знання учнів про оксигеновмісні органічні сполуки на прикладі багатоатомних спиртів; формувати знання про етиленгліколь і гліцерин як органічні сполуки, що містять кілька функціональних гідроксильних груп, — багатоатомні спирти; ознайомити учнів з молекулярними, електронними та структурними формулами багатоатомних спиртів, їхніми фізичними властивостями, зумовленими наявністю двох і більше функціональних гідроксильних груп, хімічними властивостями етиленгліколю і гліцерину — спільними з одноатомними насиченими спиртами та специфічними, зумовленими наявністю кількох гідроксильних груп; розвивати навички складання структурних формул і характеризування властивостей речовин на прикладі гомологів та ізомерів етиленгліколю і гліцерину; ознайомити з головними способами їх одержання й галузями застосування.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: фронтальне опитування, евристична бесіда, навчальна лекція, робота з підручником (таблицею), лабораторний експеримент.
Лабораторний дослід 1. Взаємодія гліцерину з купрум(ІІ) гідроксидом.
ХІД УРОКУ
I. Організація групи
II. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності
1. Фронтальна робота
Експрес-тестування
1) З наведених нижче представлених формул укажіть загальну формулу насичених одноатомних спиртів:
а) CnH2n+2;                                   
б) CnH2n+1 - COH;
 в) CnH2n+1 - OH.
2) Функціональна група спиртів:
а) карбонільна;                           
б) гідроксильна;
в) карбоксильна.
3) Відсутність серед насичених одноатомних спиртів газоподібних речовин можна пояснити:
а) наявністю міжмолекулярного водневого зв’язку;
б) наявністю ковалентного зв’язку;
в) високою відносною молекулярною масою.
4) Виберіть назву спирту, що має структурну формулу:
а) 2,3-диметилпропанол;
б) 2,3-диметил-1-бутанол;
в) 2,3-диметил-1-пентанол.
5) Укажіть схему, що описує реакцію одержання етанолу:
а) CH2 = CH2H2O                         
б) CH2 = CH2 + H2 
в) CH2 = CH2 + HCl 
6) Значна рухливість атомів Гідрогену в гідроксильній групі зумовлена:
а) впливом насиченого вуглеводневого радикала;
б) поляризацією зв’язку у функціональній групі;
в) наявністю іонного зв’язку в молекулі.
7) Укажіть сполуку, що утвориться в результаті дегідратації 1-пропанолу:
а) пропен;                                    
б) 2-пропанол;
в) пропан.
8) Укажіть речовину, з якою прореагує 2-метил-1-бутанол:
а) розчин натрій гідроксиду;              
б) вода;
в) металевий натрій.
9) У результаті окиснення первинних спиртів утворюється:
а) карбон(IV) оксид;                          
б) карбонова кислота;
в) альдегід.
10) З наведених схем виберіть ту, що описує реакцію етерифікації:
а) CH3 - C - COH + HO - CH3 
б) CH3 - CH2 - CH2 - OH + HBr 
в) CH3 - CH2 - OH + HO - CH3 
11) Об’єм водню, що виділиться в реакції етанолу масою 9,2 г з металевим натрієм, дорівнює:
а) 22,4 л;                                           
б) 3,36 л;
в) 2,24 л.
12) Пропанол можна одержати шляхом:
а) гідратації етену;
б) взаємодії хлорпропану з водою в присутності лугу;
в) гідрування пропену.
 2. Перевірка домашнього завдання
 III. Вивчення нового матеріалу
БАГАТОАТОМНІ СПИРТИ
1. Евристична бесіда
1) Які спирти називаються багатоатомними? Наведіть приклади з відомих вам навколишніх речовин.
Загальна формула спиртів: R -(OH)n.
2) Припустіть, які фізичні властивості одноатомних спиртів проявлятимуть і багатоатомні спирти.
Етиленгліколь і гліцерин — безбарвні, грузлі рідини, добре розчинні у воді, мають високі температури кипіння.
2. Номенклатура спиртів
Відповідно до систематичної номенклатури, назви спиртів походять від назв відповідних вуглеводнів з додаванням суфікса -ол. Нумерацію карбонового скелета починають з того краю, до якого ближче знаходиться гідроксильна група.
В підручнику знайти хімічне рівняння.
Кількість гідроксильних груп у молекулі позначається числівниками ди-, три-, тетра- і т. д. із зазначенням номера атома Карбону, біля якого знаходиться гідроксильна група.
 3. Будова молекул багатоатомних спиртів
Завдання. Зобразіть схему будови молекул пропанолу, пропандіолу, пропантріолу. Назвіть усі речовини за номенклатурою.
4. Одержання багатоатомних спиртів
1. Етиленгліколь (1,2-етандіол) синтезують з етилену різними способами:
В підручнику знайти хімічне рівняння.

2. Гліцерин (1,2,3-пропантріол) одержують шляхом гідролізу жирів або з пропілену за схемами:

В підручнику знайти хімічне рівняння.

5. Хімічні властивості етиленгліколю і гліцерину
Для багатоатомних спиртів характерними є основні реакції одноатомних спиртів. На відміну від останніх, вони можуть утворювати похідні за однією або кількома гідроксильними групами, залежно від умов проведення реакцій.
Багатоатомні спирти, як і одноатомні, проявляють властивості кислот під час взаємодії з активними металами, при цьому відбувається послідовне заміщення атомів Гідрогену в гідроксильних групах.
В підручнику знайти хімічне рівняння.
Збільшення числа гідроксильних груп у молекулі приводить до посилення кислотних властивостей багатоатомних спиртів порівняно з одноатомними.
Лабораторний дослід 1. Якісна реакція на гліцерин (багатоатомні спирти) — дія свіжо-осадженого купрум(ІІ) гідроксиду
Гліцерин, вступаючи в реакції з гідроксидами важких металів, утворює гліцерати:

 В підручнику знайти хімічне рівняння.
(Одноатомні спирти з Cu(OH)2 не реагують.)
Гліцерин легко нітрується, даючи тринітрогліцерин — сильну вибухову речовину (основа динаміту):

В підручнику знайти хімічне рівняння.

У разі вибуху 1,2,3-тринітрогліцерину виділяється велика кількість газів і тепла.
Завдання. Запишіть рівняння вибухового розкладання тринітрогліцерину.
В підручнику знайти хімічне рівняння.
Спробуйте пояснити використання цієї речовини в медицині як серцевого препарату.
 6. Застосування багатоатомних спиртів
Завдання. Назвіть відомі вам приклади використання етиленгліколю і гліцерину. (Учитель заслуховує відповіді учнів, узагальнює й, за необхідності, доповнює.)
Етиленгліколь застосовують:
1) як антифриз;
2) для синтезу високомолекулярних сполук (наприклад, лавсану).
Гліцерин застосовують:
1) у парфумерії й медицині (для виготовлення мазей, що пом’якшують шкіру);
2) у шкіряному виробництві й текстильній промисловості;
3) для виробництва нітрогліцерину.

IV. Первинне застосування одержаних знань
Завдання 1. Напишіть рівняння взаємодії свіжоосадженого купрум(ІІ) гідроксиду з розчином 1,2-етандіолу. Обчисліть масу етандіолу, що прореагує з купрум(ІІ) гідроксидом масою 58,8 г.
Завдання 2. Унаслідок взаємодії 1,3-пропандіолу масою 45,6 г з металевим натрієм виділився водень об’ємом 12,5 л. Обчисліть об’ємну частку виходу продукту реакції.
Завдання 3. Триатомний спирт масою 300 г прореагував з металевим натрієм, унаслідок чого утворилася сіль кількістю речовини 2,5 моль. Визначте формулу спирту. Зобразіть його структурну формулу.

V. Підбиття підсумків уроку
♦ Яке практичне значення для вас мають знання, отримані на уроці?
Оцінювання роботи учнів на уроці.
 VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче завдання: підготувати схему застосування одного зі спиртів, вивчених на уроці, або розповідь про отруйність спиртів, шкідливу дію спиртів на організм людини.


неділя, 29 березня 2020 р.


Дистанційне навчання. Завдання гр.43-к. на 30.03.2020 р. з географії.
РОЗДІЛ III. ОКЕАНІЯ
ТЕМА 1. АВСТРАЛІЯ
УРОК 31. АВСТРАЛІЯ: ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ, ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ, НАСЕЛЕННЯ
Очікувані результати НПД: учні називають основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці; знаходять та аналізують необхідну інформацію для характеристики країни.
Розвивальна та виховна мета: розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок 6; вдосконалювати вміння розуміти й використовувати прості математичні моделі (графіки, діаграми) 3; виховувати інтерес до вивчення теми.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, атласи, політична карта Австралії, фізична карта Австралії, ресурси Інтернету.
Опорні та базові поняття: ЕГП, природні умови, природні ресурси, густота населення, статево- вікова піраміда, аборигени, міграційна політика, урбанізація, система розселення, діаспора.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Наступний регіон, куди ми з вами вирушаємо для проведення дослідження, — Океанія — найбільш віддалений від інших регіонів світу. До його складу відносять Австралійський Союз та численні острівні країни, розташовані на островах в Тихому океані. Тривалий час роль Океанії в економічному та політичному житті світового співтовариства була незначною. Однак дві країни — Австралія та Нова Зеландія — за досить короткий проміжок часу з аграрно-сировинних придатків британської метрополії перетворилися на високорозвинені країни. Зростає інтерес провідних держав світу і до острівних країн у Тихому океані, які мають багатий рекреаційний потенціал та важливе військово-стратегічне положення.

Найвпливовішою державою регіону є Австралія, яка багато в чому є унікальною країною. По-перше, це єдина країна на планеті, що займає цілий материк; по-друге, це найбільш «спокійна» країна як у природному, так і в політичному сенсі: тут немає активних вулканів і не буває землетрусів, тут ніколи не було війн і навіть яких-небудь суттєвих конфліктів; по-третє, майже всі мешканці Австралії — переселенці з інших країн або їхні нащадки; по-четверте, аборигени Австралії належать до австралоїдної раси — найдавнішої і найменш вивченої на Землі; по-п’яте,... цей перелік можна продовжувати майже нескінченно! Докладніше дізнаймося про інші особливості цієї унікальної і маловідомої нам країни.
Повідомлення теми, цілей і завдань уроку
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ Й ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1. Пригадайте, що вам відомо про історію відкриття Австралії.
2. Що таке Співдружність та які країни входять до її складу?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. «Візитна картка»
Офіційна назва — Австралійський Союз. Площа — 7,7 млн км2. Населення — 25 млн осіб (2018 р.). Столиця — Канберра. Економічно високорозвинена країна, входить до «Великої двадцятки». Федеративна парламентська держава у складі Співдружності (6 штатів, 2 самоврядні одиниці).
2. ЕГП
Робота з підручником та картами атласу
Завдання. Проаналізуйте ЕГП Австралії, виявіть позитивні та негативні ознаки.
Головні ознаки: займає цілий материк, острів Тасманію та низку дрібних острівців; кордони тільки морські; ізольованість, відокремленість від інших материків.
3. Природно-ресурсний потенціал
Завдання. Пригадайте особливості природи Австралії. Оцініть її природно-ресурсний потенціал.
Переважно рівнинна територія, 3/4 площі — пустелі й напівпустелі. Дефіцит водних ресурсів. Найбільша річка Муррей із притокою Дарлінг. 19 артезіанських басейнів, найбільший — Великий Артезіанський. Ґрунти червоно-бурі, сіроземи, часто засолені, малородючі. Землезабезпеченість одна з найвищих в світі — понад 30 га на одного жителя. Землі сільськогосподарського призначення — 53,4 %, із них понад 47 % — пасовища, орні землі — лише 6,2 %. Лісистість 19 %. За забезпеченістю лісовими ресурсами на одну особу (6,3 га) входить до десятки світових лідерів. Багаті мінеральні ресурси: кам’яне вугілля, залізні, свинцеві, цинкові, уранові, титанові руди, боксити, золото, срібло, алмази, будівельна сировина, є поклади нафти та природного газу. Величезний рекреаційний потенціал, зокрема унікальний органічний світ з великою кількістю ендеміків, ліси, пляжі, культурно-історична спадщина; 19 об’єктів Спадщини ЮНЕСКО.
4. Населення
Завдання. Дослідіть демографічні процеси та систему розселення Австралії. З’ясуйте, чим демографічна ситуація в Австралії відрізняється від демографічної ситуації розвинених країн Європи.
Природний приріст 4,8 %, сальдо міграції 5,5 % (2017 р.), старіння населення (16,1 % старші за 65 р.). Густота населення 3 особи/км2, нерівномірний розподіл, 3/4 населення зосереджені на східному узбережжі. Англоавстралійці (80 %), іммігранти з інших європейських країн (15 %), іммігранти з Азії (4,5 %), аборигени (0,5 %). Християни — протестанти (30 %), католики (25 %), православні (3 %), буддизм, індуїзм, іслам. Урбанізація 89,7 %. Найбільші міста: Сідней (4,5 млн), Мельбурн (4,2 млн), Брісбен (2,2 млн), Перт (1,8 млн), Аделаїда (1,2 млн). Робоча сила — 13 млн (з них майже половина — іноземці), структура зайнятості: сільське господарство — 3,6 %, промисловість — 21,1 %, сфера послуг — 75,3 %. Трудові ресурси відрізняється високою кваліфікацією, дисциплінованістю, наполегливістю, працелюбністю. Міграційна політика спрямована на залучення трудових мігрантів з кваліфікацією, що відповідає запитам ринку праці в країні.
5. Українська діаспора в Австралії
Виступи учнів з повідомленнями про формування та життя української діаспори в Австралії
Близько 30 тис. осіб українського походження. Початок формування української діаспори — 40-ві роки ХХ ст. Культурне життя українських громад: українські етнічні (суботні) школи, численні театральні гуртки, музичні та хорові колективи, літературні клуби. Важлива роль в гуртуванні українців належить церквам.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Які ознаки ЕГП Австралії сприяють її економічному розвитку? 2. Назвіть основні складові природно-ресурсного потенціалу Австралії. 3. Які причини зумовили нерівномірне розміщення населення країни? 4. Охарактеризуйте особливості працересурсного потенціалу Австралії.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підручник, опрацювати §29 .