понеділок, 23 березня 2020 р.


ТЕМА 2. ВУГЛЕВОДНІ на 24.03.2020 для гр..62-оп та 64-т
УРОК 14. АЛКЕНИ Й АЛКІНИ. ЗАГАЛЬНІ ТА МОЛЕКУЛЯРНІ ФОРМУЛИ АЛКЕНІВ І АЛКІНІВ, СТРУКТУРНА ІЗОМЕРІЯ, СИСТЕМАТИЧНА НОМЕНКЛАТУРА
Цілі:
формування ключових компетентностей:
· основні компетентності у природничих науках і технологіях;
· спілкування державною мовою;
· екологічна грамотність і здорове життя;
формування предметних компетентностей:
· формувати знання учнів про ненасичені вуглеводні, їх номенклатуру та ізомерію, вміння давати назви ненасиченим вуглеводням розгалуженої будови та складати формулиможливих структурних ізомерів;
· розвивати хімічну мову, логічне й екологічне мислення;
· виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, куле-стрижневі моделі.
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: евристична лекція, прийоми «Хімічна розминка», «Хімічний крос».
ХІД УРОКУ
Формування ключових компетентностей
Діяльність учителя
Діяльність учня
Основні компетентності у природничих науках і технологіях; спілкування державною мовою; екологічна грамотність і здорове життя
Евристична лекція
Робота в зошитах і біля дошки
I. ОРГАНІЗАЦІЯ ГРУПИ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Ø Прийом «Хімічна розминка»
· Які елементи входять до складу органічних сполук?
· Як класифікують органічні сполуки?
· Як класифікують вуглеводні?

· Що таке гомологи? Гомологічний ряд? Гомологічна різниця?
· Що таке ізомери? Ізомерія?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Отже, на сьогоднішньому уроці ми детальніше ознайомимося з ненасиченими вуглеводнями.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ø Евристична лекція
Алкени — це вуглеводні з незамкненим карбоновим ланцюгом, які мають у своєму складі між атомами Карбону один подвійний зв’язок і відповідають загальній формулі CnH2n.
Алкіни — це вуглеводні з незамкненим карбоновим ланцюгом, які мають у своєму складі між атомами Карбону один потрійний зв’язок і відповідають загальній формулі CnH2n-2.
Гомологічний ряд алкенів і алкінів (складається за допомогою учнів).
Алкени
Алкіни
C2H4
етен (етилен)
C2H2
етин (ацетилен)
C3H6
пропен
С3Н4
пропін
C4H8
бутен
С4Н6
бутин
C5H10
пентен
C5H8
пентин
C6H12
гексен
С6Н10
гексин
С7Н14
гептен
C7H12
гептин
C8H16
октен
С8Н14
октин
C9H18
нонен
C9H16
нонін
C10H20
децен
C10H18
децин
Щоб дати назву ненасиченому вуглеводню, необхідно:
1. Обрати найдовший карбоновий ланцюг, який містить кратний зв’язок.
2. Визначити радикали.
3. Пронумерувати карбоновий ланцюг. Нумерацію розпочинають із того краю, де ближче кратний зв’язок.
4. Дати назви радикалам за алфавітом, указуючи номери атомів Карбону, біля яких вони розташовані. Якщо однакових радикалів декілька, то до назви радикалу додають префікс числівника, а номери атомів Карбону перелічують через кому.
5. Дати назву карбоновому ланцюгу, вказуючи перед суфіксом номер атома Карбону, після якого він розташований.
Структурна ізомерія ненасичених вуглеводнів:
а) за положенням кратного зв’язку;
б) розгалуження карбонового ланцюга (на прикладі гексену і гексину).
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Ø Прийом «Творча лабораторія»
Робота з конструктором куле-стрижневих моделей. Складання ізомерів алкенів і алкінів.
Ø Прийом «Хімічний крос»
1. Скласти формули сполук за назвою:
2,5-диметил-3,4-дихлорогепт-1-ен;
3-етил-4,4,5-триметил-3,5-дихлороокт-1-ин.
2. Дати назви сполукам за формулою:

3. Скласти формули можливих ізомерів і дати їм назви для сполуки C7H14.
VІI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VІII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Немає коментарів:

Дописати коментар