понеділок, 23 березня 2020 р.


Завдання з хімії учням гр. 53-п, 54-т. на 24.03-26.03.20202
Тема: Органічні сполуки і здоров’я людини. Жири, білки, вуглеводи,
вітаміни як компоненти їжі, їхня роль в організмі.
Мета: - поглибити знання про жири, білки, вуглеводи і вітаміни як
компоненти їжі людини;
- формувати звички здорового способу життя – раціонального харчування;
- пояснити взаємозв’язок між складом органічних сполук і здоров’ям людини;

- розвивати уміння аналізувати склад продукту та прослідковувати причинно-
наслідкові зв’язки між вмістом речовин та впливом їх на здоров’я людини;

- продовжити формування здоров’язберігаючої компетентності учнів.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь та навичок і
творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: навчальна лекція, міні-семінар, інтерактивні вправи,
мультимедійна презентація.
Обладнання і матеріали: зразки жирів рослинного і тваринного
походження; зразки продуктів харчування з високим вуглеводневим вмістом та
продукти – «швидкі цукри», зразки продуктів білкового походження;
мультимедійна дошка, ПК.
Очікувані результати: учень
- характеризує органічні сполуки як компоненти їжі;
- формує звички здорового способу життя – раціонального харчування;
- аналізує вміст продуктів харчування;
- формує навички взаємозаміняти продукти для отримання більш калорійного
чи навпаки – менш калорійного прийому їжі;
- формує навички правильного поєднання білково-вуглеводнево-ліпідного
споживання їжі.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація.
1. Фронтальне опитування класу:
а) Що таке пластмаси?
б) Який їх склад?

в) Яке значення пластмас у народному господарстві?
г) Що являють собою каучуки?
д) Які властивості притаманні каучукам?
е) Яке практичне застосування канчуків у промисловості?
є) У повсякденному житті?
ж) Чому гума – це продукт хімічного перетворення каучуку?
з) Яке значення гум у промисловості та побуті?
и) Які штучні волокна вам відомі?
і) Що ви знаєте про синтетичні волокна?
й) Яким шляхом їх отримують?
к) Які переваги використання тканин із штучних і синтетичних волокон?
л) Які недоліки?
м) Яка роль хімічної промисловості в отриманні сучасних матеріалів?
2. Мотиваця навчальної діяльності.
Ми вдягаємо і синтетичні тканини, взуваємо каучуково-гумове взуття,
їздимо у металопластиковому транспорті, працюємо у приміщеннях, оздоблених
синтетичними будівельними сумішами, дивимось на світ крізь віконні шиби у
металопластикових рамах. А що ми надаємо власному організму для отримання
енергії, росту, розвитку, для пізнання світу?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу та узагальнення попередньо набутих
знань.
3.1. Оголошення теми уроку.
3.2. Гасло дня:
Ми – це те, що ми їмо.
Ми – це те, як ми мислимо.
Ми – це те, як ми діємо.
3.3. Здоров’я людини напряму залежить від продуктів харчування, що
їх споживає та від поєднання продуктів із різними характеристиками.

ІУ. Робота в групах.
І група: жири, будова, склад, поживна та енергетична цінність.

Що знаємо? Що хочемо дізнатися? Що дізналися?
Рослинні і тваринні
жири, їх склад

Чим відрізняється
користь від споживання
рослинних і тваринних
жирів? Як
взаємозаміняти?

б) Класифікація зразків продуктів харчування за якісним вмістом жирів та
відсотково-кількісним вмістом.
в) Складання опорного конспекту про ліпіди на основі довідкового
матеріалу.
1. Жири – естери гліцерину й вищих карбонових кислот.
Крім основного складу, жир містить близько 4% нежирних речовин,
пігменти, вітаміни A, D, E, Kі низькомолекулярні кислоти.
Загальна формула жирів:

СН2 – О – СOR1

׀

CH – O – COR2

׀
CH2 – O – COR3
де R1, R2, R3 – радикали кислот, що містять від 3 до 25 атомів Карбону.
2.Класифікація жирів
(Заповнюємо з учнями схему, учні самостійно наводять приклади,
роблять висновки про застосування жирів, повідомлення про поширення жирів у
природі.)
За походженням:
• рослинні;
• тваринні;
• комбіновані.
• Наведіть приклади жирів рослинного й тваринного походження.
Тваринні жири (баранячий, свинячий, яловичий тощо) зазвичай є
твердими речовинами з невисокою температурою плавлення (виняток – риб’ячий
жир). Жири складаються переважно з тригліцеридів насичених кислот.
Рослинні жири – олії (соняшникова, соєва, бавовняна та ін..) – рідини (виняток –
кокосова олія). До складу тригліцеридів олій входять залишки ненасичених кислот.

За консистенцією:
• тверді (утворені насиченими вищими карбоновими кислотами);
• рідкі (утворені ненасиченими вищими карбоновими кислотами).
• Наведіть приклади насичених і ненасичених вищих карбонових кислот.
До складу природних жирів входять вищі карбонові кислоти з парним
числом атомів Карбону:
• пальмітинова С15Н31СООН;
• стеаринова С17Н35СООН;
• олеїнова С17Н33СООН;
• лінолева С17Н31СООН;
• ліноленова С17Н29СООН.
Наприклад:

αСН2 – О – СОС17Н35

׀

βСН – О – СОС17Н35

׀

γСН2 – О – СОС17Н31
γ – пальмітодистеарат гліцерину
Загальна назва жирів – тригліцериди.
ІІ група. Білки. Будова, склад, поживна та енергетична цінність, вміст у
продуктах, значення.
а)
Що знаємо Що хочемо дізнатися Що дізналися
Білки – біополімери
амінокислот. Склад,
властивості, значення.

Вміст білків у різних
продуктах харчування.
Взаємозамінність
рослинних і тваринних
білків.
Потреба у добовому
раціоні школяра.

б) Вміст білків у продуктах харчування рослинного і тваринного
походження.
в) Складання опорного конспекту про білки на основі інформаційних джерел.
1. Будова білкової макромолекули
• Згадайте з біології, що таке білки?

Білки (поліпептиди) – це природні високомолекулярні нітрогеновмісні
органічні сполуки (біополімери), побудовані із залишків α-амінокислот, з’єднаних
пептидними зв’язками.
У живих організмах амінокислотний склад білків визначається генетичним
кодом, у синтезі в більшості випадків використовуються двадцять стандартних
амінокислот. Безліч їхніх комбінацій дають велику розмаїтість властивостей
молекул білків.
Білки – важлива частина харчування тварин і людини, оскільки в їхньому
організмі не можуть синтезуватися всі необхідні амінокислоти й частина з них
надходить з білковою їжею. У процесі травлення ферменти руйнують спожиті
білки до амінокислот, що використовують у біосинтезі білків організму або
піддаються подальшому розпаду для одержання енергії.
Визначення амінокислотної послідовності першого білка – інсуліну –
принесло Фредеріку Сенгеру Нобелівську премію з хімії в 1958р. Перші тривимірні
структури білків гемоглобіну й міоглобіну одержали, відповідно, Макс Перуц і
Джон Кендрю в 1958 р., за що в 1962 р. вони отримали Нобелівську премію з хімії.
2.Фізичні властивості білків
Білки відрізняються за ступенем розчинності у воді, але більшість із них у
ній розчиняються. До нерозчинних належать, наприклад, кератин і фіброїн, який
входить до складу шовку й павутиння. Білки також поділяються на гідрофільні й
гідрофобні.
3.Синтез білків
• Як називається реакція утворення білкових полімерів?
Формальне утворення білкової макромолекули можна представити як
реакцію поліконденсації α-амінокислот:

Молекулярні маси різних білків (поліпептидів) становлять від 10 тисяч до
кількох мільйонів. Макромолекули білків мають стереорегулярну будову,
винятково важливу для прояву ними певних біологічних властивостей.
ІІІ група. Вуглеводи. Будова, склад, поживна та енергетична цінність.
Що знаємо Що хочемо дізнатися Що дізналися
Вуглеводи –
моносахариди,
полісахариди.
Целюлоза
Глікоген
Крохмаль

Наявність вуглеводів у
різних продуктах
харчування.
Енергетична цінність.
Життєво необхідні
незамінні амінокислоти,
їх наявність у продуктах

б) Переваги харчування, збагаченого вуглеводнями та недоліки.
в) Складання опорного конспекту про вуглеводи.
Вуглеводи: будова, фізичні властивості
Свою назву вуглеводи одержали через перші уявлення про склад вуглеводів
як сполуки Карбону з водою – Сх(Н2О)у.
Вуглеводи входять до складу клітин і тканин усіх рослинних і тваринних
організмів і за масою становлять переважну частину органічної речовини на Землі.
Вуглеводи поділяються на моносахариди (монози) і полімери, або
полісахариди (полози). Олігосахариди містять у молекулі від двох (дисахариди) до
десяти моносахаридних залишків.
Моносахариди є гетеро функціональними сполуками –
полігідроксіальдегідами й полігідроксикетонами, поділяються на альдози й кетози.
Залежно від числа атомів Карбону в молекулі моносахариди називається
тетрозою, пентозою, гексозою тощо. Більшість наявних у природі моносахаридів –
це пентози й гексози.
Класифікація вуглеводів
(Заповнюємо з учнями схему, учні самостійно наводять приклади,
роблять висновки про застосування вуглеводів, повідомлення про поширення
вуглеводів у природі.)
Глюкоза

Найпростіший представник вуглеводів – глюкоза, його молекулярна формула
– С6Н12О6.
1) Демонстрація 11. Взаємодія глюкози з арґентум(І) оксидом

О
СН2ОН – СНОН – СНОН – СНОН – СНОН – С
Н

або О
СН2ОН – (СНОН)4 – С
Н

Як показали дослідження, у розчині глюкози містяться молекули лінійної та
циклічної будов.
• До якого класу органічних сполук можна зарахувати глюкозу?
Наявність функціональної групи –СНО дозволяє зарахувати глюкозу до
класу альдегідів. Отже, глюкоза – альдегідоспирт.
Циклічні α- і β-форми глюкози є просторовими ізомерами, що відрізняються
положенням півацетального гідроксилу відносно площини кільця.
Глюкоза – цінна поживна речовина. Унаслідок її окиснення в тканинах
вивільняється енергія, необхідна для нормальної життєдіяльності організмів.
Реакцію окиснення можна описати сумарним рівнянням:

С6Н12О6 + 6О2 → 6СО2 + 6Н2О
Глюкоза застосовується в медицині для приготування лікувальних
препаратів, консервування крові, внутрішньовенного вливання та ін.. Вона широко
застосовується в кондитерському виробництві, у виробництві дзеркал та іграшок
(сріблення).
5.Презентація роботи груп:
- синтез думок
- аналіз напрацьованих матеріалів.
6. Мультимедійні презентації.
а) «Білки»;
б) «Вуглеводи»;
в) «Жири».
У. Підведення підсумку.

1) Рефлексія.
Що являють собою білки, жири, вуглеводи?
У яких продуктах наявні?
Тож, щоб повноцінно працювати, навчатися, просто жити – потрібно
споживати ...
УІ. Домашнє завдання: опрацювати опорні конспекти. Скласти меню
одинадцятикласника.

Немає коментарів:

Дописати коментар