понеділок, 23 березня 2020 р.


Завдання для гр. 53-П, 54-Т. 23.03.2020

План-конспект уроку на тему: Підсумковий урок по темі: Основи еволюційного вчення. Історичний розвиток і різноманітність органічного світу

Підсумковий урок по темі: Основи еволюційного вчення. Історичний розвиток і різноманітність органічного світу.
Мета: визначити рівень освітньої компетентності учнів з тем; здійснити контроль і корекцію знань; розвивати вміння письмово висловлювати думку та відповідати на різнорівневі завдання.
Тип уроку: урок контролю знань
Обладнання: картка для контролю знань
Девіз уроку
Немає в світі пагорба, якого
наполегливість врешті – решт не досягне
Ч.Діккенс

Хід уроку.
І.Організація групи.
ІІ. Мотивація виконання робіт учнями. Виконання письмової роботи.
ІІІ. Виконання робіт учнями.
Початковий рівень
1. Визначте прізвище вченого, що розробив поняття «біологічний прогрес» і «біологічний регрес»:
А  Сукачов;   Б  Сєверцов;
В  Ламарк      Г  Вернадський.
2. Визначте явище спрощення будови організмів:
А  ароморфоз;  Б  адаптивна радіація;
В  загальна дегенерація   Г  ідіодаптація.
3. Визначте міжвидові фактори еволюції:
А  статевий добір;   Б  міграції;
В  конкуренція;   Г  хвилі життя.
1.     Визначте тривалість життя на Землі:
А 3млрд. років;    Б 4млрд. років;
В 3,8млрд. років;   Г 5млрд. років.
5. Визначте прізвище вченого, що сформував «гіпотезу панспермії»:
А Арреніус;    Б Сукачов;
В Дарвін;     Г Вернадський.
6. Визначте рослин силурійського періоду:
А Мохоподібні;   Б Плауноподібні;
В Хвощеподібні;   Г Папоротеподібні.
Середній рівень
1. Встановіть відповідність між шляхами досягнення біологічного прогресу та їх визначеннями:
А
ароморфоз
1 зміни у будові організму, які не змінюють загального рівня організації
А

Б
загальна дегенерація
2 значне ускладнення будови організмів, яке підвищує загальний рівень їх організації
Б

В
ідіоадаптація
3 явище спрощення будови організмів у процесі заселення нових середовищ життя
В

2. Встановіть відповідність між факторами еволюції та їх прикладами:
А
внутрішньо-
видові
1 конкуренція
А

Б
міжвидові
2 статевий добір
Б



3 міграції




4 виїдання


3. Встановіть відповідність між систематичними категоріями і систематичною приналежністю собаки домашнього:
А
рід
1 тварини
А

Б
родина
2 хижі
Б

В
ряд
3 собака
В

Г
царство
4 собачі
Г


4. Встановіть відповідність між періодами та рослинами, що з’явилися у відповідний період:
А
силурійський
1 червоні водорості
А

Б
девонський
2 зелені водорості
Б

В
ордовицький
3 риніофіти
В

Г
кембрійський
4 папороті
Г

5. Встановіть відповідність між тваринами та їх розмірами:
А
ракоскорпіони
1      6м.
А

Б
морські лілії
2     до 30м.
Б

В
панцирні риби
3    20м.
В

Г
колючозубі риби
4    2м.
Г

6. Встановіть відповідність між гіпотезами та їх тлумаченням:
А
«панспермії»
1 живі істоти виникають з води, грунту, мулу, гною
А

Б
біохімічна
2 спори прокаріот з космосу потрапляють на планету
Б

В
абіогенна
3 життя виникло з хімічних сполук
В


Достатній рівень
1. Доповніть незакінчене речення:
_____________ – це середовище еволюційних процесів.
А сукцесія;   Б біоценоз;
В біогеоценоз;   Г агроценоз.
2. Визначте прояви біологічного прогресу:
А звуження ареалу, збільшення чисельності популяції;
Б розширення ареалу, збільшення чисельності популяції;
В звуження ареалу, зменшення чисельності популяції;
Г зменшення видового різноманіття, звуження ареалу.
3. Визначте послідовність зниження ступеня інтеграції:
А клітинний, молекулярний, організмовий, популяційний;
Б  організмовий, клітинний, молекулярний, популяційний;
В  молекулярний, клітинний, організмовий, популяційний;
Г  популяційний, клітинний, організмовий, молекулярний
4. Визначте порядок систематичних категорій:
А клас-вид-рід-родина-царство;
Б вид-рід-родина-ряд-клас-тип;
В тип-ряд-клас-рід-родина-вид;
Г вид-ряд-родина-рід-клас-тип.

5. Визначте послідовність етапів походження життя за гіпотезою панспермії:
А поява складніших форм життя-спори з космосу;
В первинні прокаріоти-спори з космосу-складніші форми життя;
Б спори з космосу-первинні прокаріоти-складніші форми життя.

6.  Визначте правильну послідовність періодів у палеозойській ері:
А ордовицький, девонський, кембрійський, силурійський;
Б силурійський, кембрійський, ордовицький, девонський;
В кембрійський, ордовицький, силурійський, девонський;
Г кембрійський, девонський, ордовицький, силурійський.

Високий рівень
1.     Охарактеризуйте біологічні та соціальні рушійні сили антропогенезу та їх співвідносне значення на різних етапах еволюції людини.
2.     На конкретному прикладі доведіть пристосувальний характер будь – якої ознаки і покажіть її відносність.



Немає коментарів:

Дописати коментар