Дистанційне
навчання. Завдання для гр.. 64-т на 08.04.2020 р. з хімії
ТЕМА 3. ОКСИГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ
СПОЛУКИ
УРОК . ВУГЛЕВОДИ. КЛАСИФІКАЦІЯ
ВУГЛЕВОДІВ, ЇХ УТВОРЕННЯ Й ПОШИРЕННЯ У ПРИРОДІ. ГЛЮКОЗА: МОЛЕКУЛЯРНА ФОРМУЛА ТА
ЇЇ ВІДКРИТА ФОРМА. ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ГЛЮКОЗИ
Цілі:
формування ключових компетентностей:
· спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;
· уміння вчитися впродовж життя;
· екологічна грамотність і здорове життя;
· інформаційно-цифрова компетентність;
· основні компетентності у природничих науках і технологіях;
формування предметних компетентностей:
· вивчити поняття «вуглеводи», ознайомитися з класифікацією, молекулярною
та відкритою формами глюкози, її фізичними властивостями, поширенням і
утворенням у природі, вивчити її хімічні властивості, застосування, біологічну
роль;
· виховувати інтерес до вивчення хімії;
· розвивати хімічну мову, екологічне мислення.
Обладнання: мультимедійна презентація, ЕЗНП «Віртуальна хімічна
лабораторія».
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: лекція, бесіда, самостійна робота, асоціативний кущ, прийом «Тихе
опитування», лабораторний дослід 2 «Окиснення глюкози свіжоодержаним купрум(ІІ)
гідроксидом».
ХІД УРОКУ
Формування
ключових компетентностей
|
Діяльність
учителя
|
Діяльність
учнів
|
Спілкування
державною (і рідною в разі відмінності) мовами;
уміння
вчитися впродовж життя;
основні
компетентності у природничих науках і технологіях; математична компетентність
|
Організовує
лекцію, бесіду, самостійну роботу, «Асоціативний кущ», прийом «Тихе
опитування», лабораторний дослід 2 «Окиснення глюкози свіжоодержаним
купрум(ІІ) гідроксидом»
|
Вивчають
основні поняття теми, відповідають на питання, складають конспект, схему,
рівняння реакцій, розв’язують задачі, уважно слухають, відповідають на
питання, спостерігають лабораторний дослід, коментують, роблять висновки
|
I.ОРГАНІЗАЦІЯ ГРУПИ II. ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ III.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Самостійна робота
І варіант
1. Тести
1. Естери вищих карбонових кислот і гліцеролу — це:
а) вуглеводи;
б) білки;
в) жири;
г) мило.
2. До складу рідких жирів входять залишки:
а) нижчих насичених карбонових кислот;
б) вищих насичених карбонових кислот;
в) нижчих ненасичених карбонових кислот;
г) вищих ненасичених карбонових кислот.
3. Спільна властивість жирів та естерів — це реакція:
а) гідрування;
б) гідролізу;
в) приєднання;
г) заміщення.
4. До рослинних жирів належить:
а) яловичий;
б) свинячий;
в) оливкова;
г) баранячий.
5. Вкажіть формулу пальмітинової кислоти:
а) C6H13COOH;
б) C12H25COOH;
в) C17H35COOH;
г) C15H31COOH.
6. Вкажіть формулу твердого мила:
а) C17H35COOH;
б) C17H35COOK;
в) C15H31COONa;
г) C2H5OH.
2. Задача.
Яка маса етанової кислоти прореагує з 9,2 г етанолу?
II варіант
1. Тести
1. Вкажіть речовину, яка приймає участь у реакції омилення жирів:
а) C2H5OH;
б) KOH;
в) C6H12O6;
г) C17H35COOH.
2. Вкажіть реакцію, яка лежить в основі виробництва маргарину:
а) гідроліз;
б) етерифікація;
в) гідрування;
г) обміну.
3. Вкажіть формулу рідкого мила:
а) C17H35COOH;
б) C17H35COOK;
в) C15H31COONa;
г) C2H5OH.
4. До фізичних властивостей жирів не належить така:
а) розчинні у воді;
б) легші за воду;
в) розчинні в органічних розчинниках;
г) рідини.
5. Вкажіть речовину, з якою реагують і гліцерол, і оцтова кислота:
а) CuO;
б) CuSO4;
в) KOH;
г) CO2.
6. До складу твердих жирів входять залишки:
а) нижчих насичених карбонових кислот;
б) вищих насичених карбонових кислот;
в) нижчих ненасичених карбонових кислот;
г) вищих ненасичених карбонових кислот.
2. Задача.
Яка маса метанолу прореагує з 14,8 г пропанової кислоти?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ø Асоціативний кущ з теми «Вуглеводи»
Пропонуємо учням назвати поняття, які у них асоціюються з темою. З курсу
біології вони вже знайомі з вуглеводами.
Потім на екран проектують основні поняття теми (з попередніх уроків та
нові, які будуть вивчати на цьому уроці).
· Жири
· Тваринні жири
· Рослинні жири
· Мило
· Маргарин
· Полімер
· Вуглеводи
· Моносахариди
· Дисахариди
· Полісахариди
· Глюкоза
· Фруктоза
· Сахароза
· Крохмаль
· Целюлоза
1. Як ви вважаєте, чому плоди та фрукти мають солодкий смак?
2. Які речовини утворюються у природі під дією сонячного світла в зелених
рослинах?
3. Які сполуки називають багатоатомними спиртами?
4. Яка якісна реакція на багатоатомні спирти?
У природі деякі органічні речовини утворюються в рослинах під дією
сонячного світла. З курсу біології ви вже знаєте як називають ці речовини?
Вуглеводи. Які речовини відносять до вуглеводів? Це глюкоза, сахароза, а також
крохмаль і целюлоза. Це окремий клас речовин, які відрізняються і за будовою, і
за властивостями від вуглеводнів. Отже, тема уроку — «Вуглеводи», на якому ми
розглянемо поняття вуглеводи, їх класифікацію, ознайомимося з молекулярною та
відкритою формою формул глюкози, її фізичними властивостями, поширенням і
утворенням у природі, вивчимо якісні реакції на глюкозу, її застосування та
біологічну роль.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Даємо поняття «вуглеводи».
2. Класифікуємо їх за класами. Складаємо схему.
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
3. Будова молекули глюкози.
C6H12O6 — це молекулярна формула
глюкози. У кристалічному стані молекули глюкози мають циклічну будову. У водних
розчинах існують альдегідна та циклічні форми (α- та β-форми, переважає
β-форма).
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
Отже, молекула глюкози містить у своєму складі альдегідну групу
(карбонільну) та 5 гідроксогруп. Глюкоза за будовою є альдегідоспиртом.
Є ще речовини з формулою C6H12O6.
Наприклад, фруктоза. Але будова у неї інша, отже, вона є ізомером глюкози.
(Можна підготувати невеличкі повідомлення про фруктозу.)
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
4. Поширення у природі. Глюкоза міститься майже в усіх органах рослин —
плодах, корінні, листі, квітках. Багато її у винограді, цукровій тростині,
цукрових буряках, солодких фруктах, ягодах. Ще одна назва глюкози — виноградний
цукор. Глюкоза входить до складу тваринних організмів та у крові людини
становить близько 0,1 %.
5. Фізичні властивості. Глюкоза — безбарвна, кристалічна, оптично активна
речовина, добре розчиняється у воді, солодка на смак. У подрібненому стані вона
має білий колір. Температура її плавлення становить 146 °С.
6. Хімічні властивості. Пропонуємо учням передбачити хімічні властивості
глюкози. Глюкоза має два види функціональних груп — альдегідну та гідроксильні,
отже, вступає в реакції, характерні для альдегідів та багатоатомних спиртів.
І. Реакції за участі альдегідної групи.
а) Як альдегід глюкоза вступає в реакцію «срібного дзеркала», утворюється
глюконова кислота.
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
б) Під час нагрівання вона окиснюється купрум(ІІ) гідроксидом також до
глюконової кислоти:
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
Ознакою цієї реакції є випадання морквяного осаду (Cu2O), що є
якісним визначенням глюкози.
Лабораторний дослід 2. Окиснення глюкози свіжоодержаним
купрум(ІІ) гідроксидом.
в) Як альдегід глюкоза також гідрується до шестиатомного спирту сорбіту:
ЗНАЙТИ В ПІДРУЧНИКУ ВІДПОВІДНІ РІВНЯННЯ І ЗАПИСАТИ.
Сорбіт використовують як цукрозамінник для хворих на діабет. Отже, реакції
глюкози з амоніаковим розчином арґентум оксиду, купрум(ІІ) гідроксидом та
воднем підтверджують наявність альдегідної групи в її будові.
II. Як багатоатомний спирт глюкоза взаємодіє з купрум(ІІ) гідроксидом, і
знову блакитний осад купрум(ІІ) гідроксиду під час взаємодії з глюкозою утворює
синій розчин.
III. Особливою властивістю глюкози є бродіння.
Відомо кілька видів бродіння — спиртове, молочнокисле тощо.
Під дією ферментів дріжджів відбувається спиртове бродіння глюкози,
внаслідок якого утворюються етанол та карбон(IV) оксид:
7. В організмах людини та тварин глюкоза окиснюється з виділенням енергії,
необхідної для життєдіяльності.
8. У промисловості глюкозу одержують гідролізом крохмалю та клітковини.
9. Застосування (виписують самостійно):
· у медицині;
· для виготовлення кондитерських виробів;
· для дзеркал та іграшок (сріблення);
· для обробки тканин і шкір.
VI. УСВІДОМЛЕННЯ і ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Ø Прийом «Тихе опитування»
1. Чому клас речовин називається «вуглеводи»?
2. На які класи поділяються вуглеводи?
3. Яка формула глюкози, сахарози?
4. Яка формула крохмалю і целюлози?
5. Чим є за будовою глюкоза?
6. Чим подібна глюкоза до альдегідів?
7. Чим подібна глюкоза до багатоатомних спиртів?
8. Який процес відбувається з глюкозою під дією дріжджів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчальні проекти:
Вуглеводи у харчових продуктах: виявлення і біологічне значення.
Виробництво цукру.
Немає коментарів:
Дописати коментар